Prezydent Stanów Zjednoczonych przed połączonymi izbami Kongresu przedstawi swoje zamierzenia na najbliższe 4 lata. Rzecznik Białego Domu Sean Spicer zapowiedział, że w swoim orędziu Donald Trump przedstawi optymistyczną wizję przyszłości Ameryki.
W odróżnieniu od wystąpienia inauguracyjnego, w którym namalował obraz zrujnowanego kraju, tym razem odwoła się do pozytywnego ducha Amerykanów.
Prezydent USA ma poinformować, jak zamierza podnieść poziom bezpieczeństwa publicznego, odbudować infrastrukturę, uszczelnić granice, tworzyć miejsca pracy i naprawić ubezpieczenia zdrowotne.
Donald Trump ma podkreślć też konieczność wzmocnienia amerykańskich sił zbrojnych. Amerykański prezydent już w poniedziałek ogłosił, że w projekcie przyszłorocznego budżetu przewiduje wzrost wydatków obronnych o 54 miliardy dolarów czyli o prawie 10%.
Przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell zapytany co chciałby usłyszeć od prezydenta odpowiedział: pozbawionego tweetów, optymistycznego i podnoszącego na duchu przesłania, w którą stronę powinna zmierzać Ameryka.
Niektóre media amerykańskie podają, że demokratyczni senatorowie chcą zaprosić na to uroczyste wydarzenie przedstawicieli imigrantów, wyrażając w ten sposób pogląd na temat ostatnich decyzji prezydenta dotyczących ograniczenia wjazdu do USA obywateli 7 krajów.
Tradycyjnie, gości może zapraszać prezydent, a także senatorowie.
Nowy dekret ws. imigracji
Tymczasem rzecznik Białego Domu Sean Spicer poinformował w poniedziałek, że około połowy tygodnia prezydent Donald Trump wyda nowy dekret w sprawie imigracji.
Pod koniec stycznia Donald Trump, uzasadniając decyzję zagrożeniem terrorystycznym, wydał dekret, który na 90 dni zakazywał wjazdu do USA obywatelom siedmiu państw z muzułmańską większością, a także na 120 dni wstrzymywał przyjmowanie uchodźców. Rozporządzenie prezydenta zawiesił jednak sąd federalny.
W połowie lutego Trump zapowiedział, że podpisze nowy dekret, aby – jak podkreślił – „w pełni chronić nasz kraj”. Nie zdradził jego szczegółów. Prezydent zaznaczył wówczas, że nowe rozporządzenie będzie uwzględniało orzeczenia wymiaru sprawiedliwości.
Według amerykańskich mediów nowy dekret dotyczyć będzie tych samych co w poprzednim dokumencie siedmiu krajów z muzułmańską większością – Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii i Jemenu.
Z Tomaszem Smurą z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego rozmawiał Przemysław Pawełek.
Cała audycja dostępna na stronie Polskiego Radia.