– Żaden z innych gabinetów nie dokonał w ciągu swoich pierwszych stu dni rządów tak wielu zmian – oceniał w Polskim Radiu 24 Grzegorz Osiecki z „Dziennika Gazety Prawnej”. O funkcjonowaniu Rady Ministrów pod wodzą Beaty Szydło w na naszej antenie mówili też m.in. Janusz Rolicki, publicysta „Faktu” i Mariusz Staniszewski z tygodnika „Wprost”.
W czasie stu pierwszych dni sprawowania władzy, nowy rząd doprowadził do uchwalenia ustawy dotyczącej programu „Rodzina 500 Plus”. Sejm przeprowadził też m.in. nowelizację Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, wprowadzając zakaz odbierania dzieci rodzicom z powodu niskich dochodów.
– PiS wprowadził kilka zmian, które zapowiadał w kampanii wyborczej, m.in. program „Rodzina 500 Plus”. Dodatkowo, przeprowadził też niezapowiadane działania, np. dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. W wojnie o TK partia rządząca poszła za daleko – komentował na naszej antenie Grzegorz Osiecki. – Ponadto PiS rozwiązuje problemy, które wcześniej sam sobie stworzył – dodał publicysta „Dziennika Gazety Prawnej”.
Komentarz do bilansu 100 dni rządu Beaty Szydło przedstawił również Janusz Rolicki z dziennika Fakt. – Sukces programu „Rodzina 500 Plus” będziemy przyjmować przez łzy. Grożą nam bowiem dziury w budżecie. Dodatkowo, program nie ma nic wspólnego z polityką pronatalistyczną – mówił gość Polskiego Radia 24.
Tymczasem, Beata Szydło podczas piątkowej konferencji prasowej w Józefowie zapowiedziała, że dotychczasowe działania jej rządu w kwestii polityki prorodzinnej nie są ostatnimi. – Do programu „Rodzina 500 Plus” będziemy dokładać kolejne elementy – mówiła premier. – Szkoda, że ten projekt od początku nie zakładał kompleksowej polityki prorodzinnej – komentował z kolei Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP.
Kwestie społeczne, w tym program „Rodzina 500 plus”, a także Plan Morawieckiego. To zdaniem Łukasza Polinceusza z Fundacji Pułaskiego największe plusy pierwszych stu dni rządu Beaty Szydło. Zdaniem komentatora, PiS w ostatnich tygodniach nie uniknął też błędów. – Porażką jest m.in. zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego – podkreślał.
Kwestie gospodarcze
W ostatnich dniach wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił plan rozwoju gospodarczego kraju na najbliższe lata. Program ma opierać się na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej oraz rozwoju społecznym. – Na razie znamy tylko zręby planu Morawieckiego. W tym momencie jest więcej pytań niż odpowiedzi – oceniał w Polskim Radiu 24 Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. – Plan Morawieckiego to nie jest program. To tylko konspekt – mówił na naszej antenie dr Andrzej Polaczkiewicz, ekonomista.
Zdaniem Jakuba Farysia, plan Morawieckiego może przyczynić się do rozwoju rodzimego przemysłu motoryzacyjnego. Ekspert zaznaczył przy tym, że nie należy spodziewać się powstania polskiej, silnej marki samochodów osobowych. – To kosztowałoby kilkadziesiąt miliardów euro – podkreślał. Polska może być jednak silna w innych sektorach branży. – Do wyprodukowania samochodu potrzeba kilku tysięcy części. W naszym kraju już istnieją zakłady produkujące poszczególne elementy, to jest nasza szansa – zauważył gość Polskiego Radia 24.
W opinii Mariusza Staniszewskiego, dwaj ministrowie odpowiedzialni za sprawy gospodarcze, Mateusz Morawiecki i Dawid Jackiewicz, to najmocniejsze ogniwa gabinetu Beaty Szydło. – Minister skarbu dobrze wywiązuje się z zadania wymiany kadr w spółkach skarbu państwa, a wicepremier Morawiecki przedstawił interesujący plan przestawienia polskiej gospodarki na wyższy poziom rozwoju – wskazywał zastępca red. naczelnego tygodnika „Wprost”.
Polityka Zagraniczna
Zacieśnianie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej i sojusz z Wielką Brytanią. To zapowiadał podczas swojego sejmowego expose minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. – Możliwe, że rząd będzie musiał zmienić kierunek obrany w polityce zagranicznej. Wielka Brytania być może zdecyduje o wyjściu z Unii Europejskiej, a kraje Grupy Wyszehradzkiej, choć mają podobny stosunek do kwestii migracyjnych, prezentują różne interesy np. w sprawie sankcji wobec Rosji – podkreślała w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Pisarska z Europejskiej Akademii Dyplomacji.
– Rząd dokonał skutecznej reanimacji Grupy Wyszehradzkiej – mówił z kolei na naszej antenie dr Karol Kostrzębski, politolog. Gość Polskiego Radia 24 zauważył również, że w polityce europejskiej, związanej z Wielką Brytanią, Warszawa już odniosła pewne sukcesy. – Negocjacje ws. Brexitu to triumf rządu. David Cameron ugiął się pod żądaniami premier Szydło w kwestiach socjalnych – komentował ekspert.
Gościem Polskiego Radia 24 był również Zbigniew Lazar. Ekspert ds. komunikacji mówił na naszej antenie o wizerunku ministra spraw zagranicznych.
Edukacja
Zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. To jedna z najważniejszych, dotychczasowych, decyzji resortu edukacji w rządzie Beaty Szydło. – To z jednej strony spełnienie obietnicy wyborczej, ale z drugiej można mieć w tej sprawie pewne wątpliwości. Wiemy już, że na pewno mamy problem z trzylatkami, które zostaną „wypchnięte”, dla nich zabraknie miejsca w przedszkolach – komentował w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bodarski, ekspert ds. edukacji.
Jak zapowiedziała w piątek minister edukacji Anna Zalewska, w marcu do konsultacji trafi projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, wprowadzający możliwość odwołania się od wyniku matury i likwidujący sprawdzian dla szóstoklasistów.