Utrata prawa do pobytu, ograniczony dostęp do zasiłków i świadczeń socjalnych, uzależnienie praw unijnych imigrantów od praw, jakie będą mieli Brytyjczycy w Unii Europejskiej – to kilka z zapowiedzi premier Wielkiej Brytanii Theresy May. O nowej polityce wobec unijnych imigrantów po Brexicie mówili w Panoramie Europejskiej Dominika Potkańska (Instytut Spraw Publicznych) i Łukasz Polinceusz (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego).
3 miliony obywateli Unii Europejskiej, w tym milion Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, zastanawia się, czy zachowają swoje prawa i przywileje po Brexicie. Ograniczeniu tych przywilejów sprzeciwiła się Izba Lordów. Na jakie zmiany muszą być gotowi unijni imigranci mieszkający na Wyspach bądź wybierający się do UK?
– To, co się dzieje obecnie w parlamencie brytyjskim, pokazuje, że proces Brexitu będzie długi, a potyczek będzie bardzo wiele – dodał Łukasz Polinceusz.
100 tys. unijnych imigrantów już jednak opuściło Wielką Brytanię po referendum ws. Brexitu, a o 16 proc. spadła liczba rejestracji nowych pracowników z Polski – wynika z najnowszych danych.
– Istotne jest prowadzenie dialogu, nawet nieformalnego, pomiędzy rządem polskim a brytyjskim o statusie Polaków. Te rozmowy już powinny się toczyć, by wzajemne oczekiwania i stanowiska dotyczące tego, jak postrzegalibyśmy siebie tam i Brytyjczyków u nas, były znane – zauważył Łukasz Polinceusz.
Program prowadzili Katarzyna Kornet i Michał Strzałkowski.
Cała audycja dostępna na stronie Polskiego Radia.